نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

Robotism Workshop

Robotism Workshop


کارگاه طراحی دیجیتال و ساخت روباتیک

در سال‌های اخیر ظهور فناوری‌های روباتیک برای طراحی و ساخت معماری، این سوال را در ذهن طراحان ایجاد کرده است که آیا ربات‌ها تغییری در روش‌های ساخت در آینده ایجاد خواهند کرد؟ استفاده از ساخت رباتیک در معماری، هنر و طراحی، منجر به نزدیک شدن صنعت با مؤسسات تحقیقاتی برجسته شده است. سال‌هاست که ربات‌ها توسط تولید کنندگان صنعتی به کار گرفته می‌شوند، اما تا همین اواخر، مورد توجه جدی معماران قرار نگرفته‌ بودند. در عصر دیجیتال‌ سازی، مجازی سازی و رایانه سازی، رابطه بین معماران و روبات‌ها رو به افزایش است. روبات‌ها مکانیزم‌های خودکار قابل برنامه‌ریزی هستند که به روند ساخت دیجیتال کمک می کنند. در واقع، استفاده از ربات فرآیند کارآمدتری است که می‌تواند زمان و هزینه ساخت را کاهش دهد.

روبوتیسم به معنای خط مشی و روند استفاده از ربات‌ها برای مقاصد مختلف می‌باشد، که به طور خاص در این کارگاه به اصول استفاده از آنها در فرآیند ساخت و ساز معماری پرداخته شد.

این کارگاه با موضوع طراحی دیجیتال و ساخت روباتیک به مدت 10 روز توسط قطب علمی فناوری معماری دانشگاه تهران با همکاری خانه‌ی ساخت دیجیتال دانشگاه هنر و شرکت توان محور، در آذر ماه 98 در دانشگاه تهران برگزار گردید. در این کارگاه تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران و همچنین تعدادی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌ی معماری از دانشگاه‌های دیگر نیز حضور داشتند.

در بخش اول این کارگاه، ابتدا آموزش‌های نرم‌افزاری و درس گفتارهایی در خصوص موضوع مورد نظر توسط اساتید دوره، شرح داده شد. در بخش دوم به منظور آشنایی با ربات "کوکا"، پژوهشگران در قالب گروه‌های 5 نفره ابتدا به طراحی نمونه‌ در مقیاس کوچک پرداخته و سپس کد‌های قابل خوانش برای ربات "کوکا" را در نرم‌افزار گرس‌هاپر تولید کرده؛ و توسط ربات مستقر در کارگاه ساختند. بخش سوم کارگاه نیز به طراحی ایده‌های دانشجویان برای پاویون نهایی اختصاص داشت؛ و پس از توسعه‌ی ایده‌های هر گروه در نهایت یک طرح برای ساخت نهایی انتخاب شده و جی کد‌های سازه آماده و قطعات سی ان سی شده توسط ربات نصب گردید.

اساتید دوره : دکتر محمد رضا متینی، مهران مسعودی، فرزانه اسکنری، سید علی درازگیسو، رامتین حق نظر

 

Supervisor: Dr Mohammad Reza Matini

Project Manager: FarzanehEskandari

Tutors: Mehran Masoudi, FarzanehEskandari

Seyed Ali Derazgisou, RamtinHaghnazar

 

Participants:

Ali Akbarzadeh, Ali Nakhaee, alirezamohammadibaghbanan, Amir Goli, Arshia ahadi, Atefeh Shahrashoob, AtousaMomenaei, Ava Aghaalitari, Bahareh Farahi, BitaGharagozloo, Danial Keramat,Fatemeh Imani Zadeh Sharifpour, FatemeGhotbi, Fatima Sadat Ghaderi, Forough Sadat Kamravafar, HamidrezaMalekian, Hanieh Omid, Homahassanzade, Kaveh khodabakhshi, Mohammad Hassan Baqershahi, mohsenAnsari, Mohammed Sajjad AmrollahiBeyouki, NahalDoosti, Navidkakavand, Nozhanmahdavi, ParastooSamadi, Pedram Hashemi, Pouria Ahmadi, RahyarGhanbari, Rana Farsadfar, Reza Taghavifard, Romina Oghazian, Saba Salehi, SepidehSedghimehr, Shadi Khaleghi, ShayanGivehchian, shaqayeqtahavvori, Shirin Shevidi, Sina Rashidi, soudabehsharifi, Zahra Salehi, Zahra khadjevand, Zahra Rahbarinezhad

 

Documentation: Ava Aghaaalitari, IdehKhajehvand, Mohammad Hasan Baghershahi, NavidKakavand, Shaqayeqtahavvori

 

With Support of TavanMehvar Firm

Special thanks to Dr. HamedMazaherian